Aktuality
Kategórie aktualít
Remeselníci spestrili atmosféru Vlkolínca
Koniec letných prázdnin ukončil aj prezentácie remeselníkov predvádzajúcich tradičné remeslá Liptova vo Vlkolínci.
Posledný augustový víkend vo Vlkolínci patril remeselníčkam, ktoré prezentáciou výroby tkaných kobercov a dekoračných predmetov z drôtu uzavreli sériu ukážok tradičných remesiel s názvom Remeslo má zlaté dno.
Počas deviatich víkendov mohli návštevníci Vlkolínca obdivovať prácu šiestich rôznych remeselníkov z blízkeho okolia, ktorí návštevníkom predviedli, ako sa vytvára kroj, ozdoby z korálok, vyšívajú a drôtujú ozdoby, vyrezávajú výrobky z dreva, vytáčajú nádoby z hliny, či tkajú koberce. Prácu tkáčky, šperkárky, drotárky, rezbára, hrnčiara a krojárky počas osemnástich dní videlo viac než 8 000 návštevníkov Vlkolínca. Z toho bolo viac než 3 000 cudzincov, najmä z okolitých krajín.
Asi najväčšiu pozornosť, už tradične, budil hrnčiarsky kruh, na ktorom si vytočiť nádobu z hliny vyskúšalo množstvo návštevníkov od detí po dôchodcov. Práca na hrnčiarskom kruhu nie je vôbec taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá a vytočiť misku či vázu z hliny si vyžaduje množstvo sústredenia a trpezlivosti. Výrobky bežnej potreby v domácnosti, ktoré vytváral rezbár, si návštevníci často z Vlkolínca odnášali so sebou. Drôtené ozdoby či výšivka ozdobia príbytky najmä návštevníkov z okolitých krajín, ktorí mali o remeslá veľký záujem.
„Prezentáciou remesiel chceme ukázať tradície, ktoré v našom regióne pretrvávajú vďaka nadšencom, ktorí ich zachovajú aj pre budúce generácie. Tiež chceme vzbudzovať povedomie o bohatej kultúre našich predkov a o tom, že život v minulosti bol náročnejší, no častokrát krajší ako dnes,“ informuje o prezentáciách remesiel Milan Kolčák, vedúci Informačného centra Ružomberok.
„Ukážky remesiel majú návštevníkom unikátnej lokality, zapísanej do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, spestriť návštevu Vlkolínca, ktorý je mestskou častou Ružomberka. Vidieť a zažiť na vlastné oči podhorskú osadu s okolím, v ktorej akoby zastal čas a v ktorej vidieť a cítiť prácu našich predkov je tým, čo sa so svojimi kolegami snažíme priniesť každému, kto túto lokalitu navštívi,“ dopĺňa Kolčák.
„Návštevníkov ukážok zaujímalo, aké remeslá sa vo Vlkolínci v minulosti vyskytovali, ako si remeselníci zarábali na živobytie, aké predmety zvyčajne vyrábali a aké materiály na ne využívali,“ informuje Barbora Kupčová z Domu UNESCO Vlkolínec, v priestoroch ktorého sa prezentácie uskutočnili. „Túto sezónu sme postrehli zvýšený záujem návštevníkov o prácu na krosnách. Zaujímal ich čas prípravy pred samotným tkaním a samotný proces výroby koberca. Často kladené otázky boli: „Odkiaľ brali materiál na výrobu koberca? a Kde brali klbká s namotanou látkou?““ dopĺňa Kupčová.
Vlkolínec si tento rok pripomenie 30. výročie zápisu do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ku ktorému sa pripravuje ešte viacero zaujímavých podujatí, či už pre návštevníkov alebo pre odbornú verejnosť.
Ukážky práce remeselníkov pre návštevníkov pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu región Liptov, mesto Ružomberok, Informačné centrum Ružomberok a Dom UNESCO Vlkolínec, ktorých zriaďovateľom je Kultúrny dom Andreja Hlinku a.s. Prezentácia remesiel prebehla s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko, pri ktorej je jedným z hlavných cieľov využitie toho, čo je miestne a tradičné v konkrétnom území. Preto sa vo Vlkolínci prezentujú miestni remeselníci s remeslami, ktoré majú na území dolného Liptova dlhoročnú históriu. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.
Správu pripravilo Informačné centrum Ružomberok.