Aktuality
Kategórie aktualít
Vypálenie Vlkolínca v októbri 1944 pripomína nová pamätná tabuľa
Spomienkové podujatie venované vypáleniu Vlkolínca počas Druhej svetovej vojny zavŕšilo v sobotu 26. októbra sériu podujatí k oslavám 80. výročia Slovenského národného povstania v Ružomberku.
Mínometná jednotka SS-práporu Schäfer zo Sidorova 15. októbra 1944 priamou paľbou zapálila vo Vlkolínci 23 drevených domov s hospodárskymi budovami, ktoré zhoreli do základov a ďalších 17 domov rozstrieľali. O život vtedy prišlo sedem obyvateľov, šesť mužov a jedna žena.
Na uvedené smutné historické udalosti spomínali zástupcovia mesta Ružomberok na čele s primátorom Ľubomírom Kubáňom a pozvaní hostia pri pamätnej tabuli vo Vlkolínci. Podujatia sa zúčastnil rektor Katolíckej univerzity doc. Jaroslav Demko, veliteľ Vojenského zdravotníctva gen. Roman Jantoš, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku Ing. Pavol Pecník, bývalý primátor Ružomberka Ing. Michal Slašťan a predstavitelia Dobrovoľného hasičského zboru Vlkolínec.
Pri pamätnom strome vypálených obcí odhalilo mesto Ružomberok tabuľku, ktorá bude tieto vojnové chvíle navždy pripomínať. Súčasťou podujatia bolo aj dramatické stvárnenie bojov vo Vlkolínci v podaní Klubu vojenskej histórie Ostrô a tematická výstava o Slovenskom národnom povstaním spojená s premietaním filmov v Dome UNESCO. O odborný výklad sa postaral historik Liptovského múzea v Ružomberku Dr. Karol Dzuriak a podujatím moderátorsky sprevádzala Alexandra Staňová.
Primátor Ružomberka počas spomienkového podujatia navštívil najstaršiu obyvateľku Vlkolínca 95-ročnú Magdalénu Kamanovú, rod. Kupčovú. Ide o priamu účastníčku udalostí z októbra 1944, kedy nemeckí vojaci vypálili Vlkolínec. Pani Magdaléna dokonca pomáhala osadu v plameňoch hasiť. Jej stará mama Mária Kupčová bola jednou zo siedmych obetí, ktoré boli nacistami zabité.
„Dnes sme tu aj pre to, aby sme si pripomenuli všetkých, ktorí hrdinsky bojovali v Slovenskom národnom povstaní. Všetkých, ktorí položili svoj život za to, aby iní mohli slobodne žiť. Pripomeňme si dnes aj všetkých Vlkolínčanom, ktorí sa do vojnouponičenej obce vrátili a vrátili jej tak život, a to až do dnešných dní. Za to im patrí veľká vďaka a úcta,” povedal v príhovore Ľubomír Kubáň.
Vladimír Miškovčík, hovorca mesta