PRÍBEH NÁŠHO MÚZEA: SLOVENSKÁ ANGELIKA (Liptovské múzeum)
Liptovské múzeum pozýva všetkých záujemcov o históriu nášho regiónu na ďalšiu prednášku z cyklu prednášok pod názvom Príbehy nášho múzea.
Miesto konania: Liptovské múzeum v Ružomberku
Na stretnutí budeme hovoriť o jednej z najvýznamnejších kníh v zbierkach Liptovského múzea – Raimondo Montecuccoli: Commentarii Bellici [Úvahy o vojenskom umení]; Viedeň, 1718. Táto kniha inšpirovala Napoleona i Clasewitza.
Vojvoda z Melfi, ríšsky princ a habsburský vojvodca Raimondo Montecuccoli je najvýznamnejší vojenský teoretik 17. storočia. Svojim slávnym víťazstvom pri Svätom Gottharde o dve desaťročia oddialil ťaženie Turkov na Viedeň. „V tretej časti svojej knihy opisuje inšpiratívne vojnové udalosti na Slovensku v období vojny s Osmanskou ríšou v rokoch 1663 – 1664. Ilustrácie z viedenského vydania nám umožňujú vytvoriť si lepšiu predstavu o vojenstve v dobách dvoch posledných protihabsburských povstaní a konkrétne aj o podobe poľných opevnení cisárskych vojsk v časoch slávnej bitky pri Vavrišove,“ uviedol historik Karol Dzuriak.
Listy z pohraničia
Takmer každý z nás pozná filmové či knižné spracovanie Angeliky – markízy du Plessis – Bellière. Málokto však vie, že v našom príbehu vystupujú aj niektorí protagonisti, ktorí mali blízko k dvoru francúzskeho Kráľa Slnka, jeho stvárneniu v populárnej románovej sérii a ktorých vojnové udalosti tých časov priviedli na Slovensko. Romantický príbeh, akoby vystrihnutý z kníh Anny a Serga Golonovcov, sa odohral medzi tretím princom z Conti, zvaným veľký Conti a nemanželskou dcérou francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. princeznou Marie Anne de Bourbon, ktorej matkou bola známa Louise de La Vallière. V roku 1685 jej zo slovensko – maďarského pomedzia písal priateľské listy, v ktorých sa dotkol kráľovej cti a vyvolal veľký škandál, jeden z viacerých, ktorými bol známy a ktoré ho spájajú aj s románovou Markízou anjelov.
Historické udalosti zo životov Montecuccoliho, veľkého Contiho i ďalších hrdinov nášho rozprávania sú previazané nielen s Habsburskou ríšou, Uhorskom, Sedmohradskom, ale aj s Liptovom a premietli sa i do tvorby Sama Tomášika, Móra Jókaiho, liptovského literáta Štefana Rysuľu či výtvarníka Jana Hálu.
Okrem Montecuccoliho veľdiela predstaví historik Karol Dzuriak najdrahšiu pušku zo zbierok múzea, ktorá sa dobou svojho vzniku a osobnosťou pôvodného vlastníka viaže k téme slovenskej Angeliky.
Tešíme sa na Vás.
Vstupné: 2,00€
Informácie: 044/432 24 68, 0907 847 232, e-mail: sekretariat@liptovskemuzeum.sk
Máte záujem dostávať pozvánky na podujatia v Ružomberku a okolí? Ak áno, tak nám napíšte na: info@ruzomberok.eu
Zverejnilo Informačné centrum Ružomberok
Informácie
Námestie Š. N. Hýroša 10, Liptovské múzeum v Ružomberku